УКРАЇНСЬКУ ДЕМОКРАТІЮ МАЮТЬ ФІНАНСУВАТИ САМІ УКРАЇНЦІ

05.01.2010

Чи вистачить грошей на Національний екзит-пол 2010? Саме цьому питанню була присвячена прес-конференція, яка відбулася у медіа-холі Інформаційного агентства «Інтермедіа-Консалтинг». Агентство, вигравши тендер, стало ексклюзивним партнером з оприлюднення результатів національного екзит-полу у виборах 2010 року, що проводить консорціум, до якого входять Фонд “Демократичні ініціативи”, Київський міжнародний інститут соціології та Український центр економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова.

На прес-конференції також були представники спонсорів та Наглядової ради екзит-полу 2010.

– Для чого ми проводимо екзит-пол? – почав свій виступ директор фонду "Демократичні ініціативи" Ілько Кучерів. – Наша мета: контроль за чесністю підрахунку голосів. Тобто ми не ставимо своєю метою підтримати будь-кого з кандидатів, а ставимо своєю метою підтримати і розвивати демократію в країні.
Особливість цього екзит-полу в тому, що ми звернулися до громадян України, бізнесменів, громадських організацій, а також до кандидатів у президенти з проханням підтримати екзит-пол. Всі попередні екзит-поли фінансувалися міжнародними донорами. Тепер ми хочемо, щоб традицію підтримували українські громадяни і зокрема підтримували фінансово. Щоб здійснити проект повною мірою, ми відкрили спеціальний рахунок, призначений для збору коштів. На сьогодні 10 кандидатів в президенти заявили, що вони нас підтримають, у інших питання на розгляді. Відмови на сьогодні ми отримали лише від Петра Симоненка, який сказав, що не підтримує такі акції, від Володимира Литвина, де нам сказали, що немає коштів. А Олександр Пабат повідомив, що благодійністю не займається.
Ми формуємо Наглядову раду, завдання якої реально наглядати за тим, як відбувається екзит-пол, як проходить збір коштів, потім ми радитимемося щодо витрачання коштів. Рада розширюватиметься, невдовзі ми дамо її повний список.

І.Кучерів розповів, на що не вистачає грошей. Сьогодні на рахунку є 61 тисяча доларів, які надійшли від міжнародних донорів. Більша частина цих коштів, майже 50 тисяч доларів, надійшла від Фонду «Відродження». Ці кошти будуть спрямовані саме на проведення польових робіт, власне, опитування. Зібрано близько семи тисяч доларів (57 тисяч гривень) уже від українських громадян, але за попередніми підрахунками це повинна бути сума близько півмільйона гривень. Організатори сподіваються, що її внесуть кандидати у президенти. Також ідуть переговори з іншими донорами. Тобто проект включає не тільки власне опитування, а також запрошення міжнародних спостерігачів, соціологів, що проведуть аудит. Це будуть фахівці з Польщі, Росії, США, так як було на попередніх виборах. Потрібні кошти й на переклад матеріалів екзит-полу англійською мовою, й на комунікації з міжнародним товариством. У перспективі – видання книжки про Національний екзит-пол’2010.

– Ми вважаємо, що цей проект певною мірою є іміджевим для України, що це вже українська традиція, - завершив І.Кучерів. – Це й зразок демократичного розвитку України, підтвердження того, що в Україні є демократія, де такі опитування стають аргументом у політичних дебатах. Це такий досвід, який ми можемо поширити на інші країни, які обрали перехід до демократії.

Генеральний директор Київського міжнародного інституту соціології Володимир Паніотто розповів про ту частину роботи, яку провадитиме КМ ІС:
– Наша роль найбільш проста, це функція технічна: ми маємо провести сам екзит-пол. Але є деякі складнощі. Насамперед, якщо буде менше грошей, то буде й менше дільниць, на яких проводитиметься опитування. Ми провели спеціальні моделювання, щоб визначити, за якої кількості дільниць похибка ще не починає неприпустимо зростати, і визначили, що це 240 дільниць.
Нове для нас також те, що, можливо, будуть погані погодні умови і люди не зможуть стояти весь день на вулиці, тому ми зробили інший графік, ніж було у всіх попередніх екзит-полах. І це вносить ускладнення і самої процедури, і аналізу даних. Крім того, ми дотримуємось міжнародних рекомендації Світової асоціація досліджень громадської думки (WAPOR) щодо процесу опитування виборців та виборчих прогнозів.
До речі, WAPOR розглядає заборону друкування даних соціологічних досліджень за два тижні до виборів як несвободу слова. Я особисто так само виступаю проти такого табу. Майже в усіх цивілізованих країнах відсутня така заборона, вона там є тільки на день виборів.

– Ми фінансуємо, якщо я не помиляюся, вже сьомий екзит-пол, фінансуємо не самостійно, а завжди залучаючи до консорціуму різних донорів, – наголошує виконавчий директор Фонду «Відродження» Євген Бистрицький. – Кожного разу ми організовували або входили в консорціум різних донорів, щоб навіть не було формального конфлікту інтересів, щоб ніхто не міг сказати, що екзит-пол відображає інтереси того донора, який фінансує. Створення консорціуму тих, хто фінансує екзит-пол, з одного боку, а з іншого – консорціуму організацій, які проводять опитування під час екзит-полу, це надзвичайно важливо, тому що тоді відбувається балансування сил, і можливості взаємного звинувачення зводяться майже до нуля.
Цього року екзит-пол, як на мене, не менш важливий, ніж попередні, попри ті розчарування у кандидатах, які ми сьогодні маємо. Чому? Тому що ці відсотки показуватимуть настрої суспільства, реальність у день голосування. Відтак дуже важливо, щоб екзит-пол відбувся. Однак, якщо раніше всі українські екзит-поли фінансувалися іноземними донорами, то цього року їх помітно поменшало.
Євген Бистрицький вважає фінансування опитувань на виході з виборчих дільниць принципово важливою та обов'язковою справою для Фонду, що покликаний допомагати молодим демократіям. І це завдання Фонд виконує.
– Однак демократія вимірюється і тим, скільки вітчизняних українських донорів можуть підтримувати подібні незалежні екзит-поли, – наголосив Євген Бистрицький. – Чесно кажучи, ми здивувалися, що так мало кандидатів підтримує цю ініціативу. Тому що це є внутрішній покажчик того, наскільки демократичні ті партії і сили, що висунули кандидатів, як і самі кандидати, що борються за першу позицію в країні.

«Відродження» шукатиме грошей і на екзит-поли у другому турі, якщо коштів не вистачатиме, повідомив пан Бистрицький, однак зауважує, що найціннішим у даному випадку було б фінансування українське, принаймні як показник того, наскільки демократія потрібна самим українцям.

– Фонд «Відродження» не вважає себе іноземним фондом. Ми Міжнародний національний фонд. Всі рішення приймають лише українці, ніхто нам не диктує, на що нам витрачати кошти, у тому числі під час виборів. Якщо не вистачатиме коштів на другий тур, думаю, що нам доведеться шукати кошти, щоб підтримати у мінімальному обсязі другий тур. Тому що надзвичайно висока цього разу ціна виборів, громадяни мусять знати, як вони голосують, мусять бути убезпечені від фальсифікації, адміністративних ресурсів тощо.

Віктор Лисицький, член Ради підприємців при Кабінемі Міністрів України, член Наглядової ради:
– Підприємці України зацікавлені в тому, щоб наша влада стала ефективнішою. Нині вона надзвичайно корупційна. Саме тому наші підприємці не можуть розкрити своїх можливостей і потенціал. На превеликий жаль, ми сьогодні спостерігаємо охолодження зацікавленості бізнесу у спілкуванні з владою. Один із найпотужніших засобів, здатних сприяти змінам – це екзит-пол. Якщо громадяни будуть впевнені, що владу було обрано чесно, без всіляких підтасовок, то й довіра до цієї влади буде значно вища. Рада підприємців України готує звернення, в якому закликатиме підприємців, незважаючи на те, яким вони бізнесом займаються, яка політична сила їм більше до вподоби, щоб вони підтримали незалежне опитування.

Юрій Макаров, журналіст, член Наглядової ради:
– На відміну від 2004-го, коли у кожної половини України була своя конкретна мета, сьогодні у суспільстві панує розгубленість і байдужість, себто хаос в головах. Ще одна, на мій погляд, цікава подробиця: ті люди, які безпосередньо контактують зі штабами, кажуть, що в усіх спостерігається відносний брак коштів порівняно з тим, що відбувалося 5 років тому. Це безумовний плюс. Якщо у кандидатів менше можливості для прямого впливу на людей, то очевидно не більше і можливості для впровадження адміністративного ресурсу. Тому ці вибори мають бути відносно більш чесними. Але на цьому тлі – менше грошей і менше адмдінресурсу – виникає сила-силенна профанацій. Тобто інформаційне поле України засмічується, очевидно цілком з прозорою метою. Для того щоб ті достовірні дані, які існують у професійного співтовариства, нівелювати, щоб відбулась певна девальвація навколо взагалі якоїсь достовірності. Це власне пояснює чому, скажімо, журналістська спільнота має не розслаблятися і дуже уважно поставитися до того, що відбуватиметься зокрема 17-го. Тому що у суспільстві є певний хаос. Відсутність довіри, відсутність соціального капіталу в Україні є критичною. Це та атмосфера, це ті умови, в яких найлегше впроваджуються елементи авторитаризму, або просто звичайний простенький, всім зрозумілий і дуже принаймні на перших кроках милий авторитарний режим. Але це квиток в один кінець. Знаємо, що зайти туди дуже просто. А ось тільки потім повернутись до нормального, нехай навіть недосконалого демократичного устрою – практично неможливо.
Учасники прес-конференції відповіли на численні запитання журналістів. Зокрема, на запитання, наскільки економність цього екзит-полу може вплинути на його точність, Ілько Кучерів сказав: – Завжди, в будь-якому проекті, шукається баланс ціни та якості. Я, як організатор, сподіваюсь, що всі ми отримаємо точні результати. Під час виборів 2007 року відмінність наших даних і даних ЦВК становила менш ніж 1%. Сподіваюсь, що так буде і під час цього опитування. До речі, крім українських фахівців, ми консультуємось з експертами з Росії, Польщі, США, які теж мають свою думку про точність. Так що маємо надію, що результати відповідатимуть найвищим світовим стандартам.
Володимир Паніотто пояснив, чому не було заклику стосовно волонтерської допомоги на проведення опитування на виборчих дільницях.
– Справа в тому, що з цим існують великі ризики. Коли я був керівником соціологічної групи Руху, мав великі проблеми з тим, щоб навчити працювати людей як інтерв’юерів, а не як агітаторів. Людей, які зацікавлені в прийнятному для них в результаті, навчити складніше. Ми використовуємо професійних інтерв’юерів, які на цьому заробляють гроші.
Директор департаменту зв’язків з громадськістю та ЗМІ інформаційної агенції ІМК Олена Каткова повідомила, що оприлюднити перші результати екзит-полу планується відразу після закриття виборчих дільниць. Прес-конференція почнеться у медіа-холі Інформаційного агентства «Інтермедіа-Консалтинг» за 10 хвилин до 20-ї години 17 січня. Рівно о 20-ій результати будуть оприлюднені тільки з одного місця – медіа-холу ІМК, і з одного сайту – ua/ .
За словами Олени Каткової, в ІМК створено найкращі умови для телебачення. Завдяки технічній можливості, які має агентство, усі канали можуть взяти звідси сигнал для прямої трансляції на своїх телеканалах, а також зробити включення у програми новин, спецпроекти. Досить великий інтерес виявили і сусіди України, заявки щодо прямого включення з прес-конференції зробили представники телеканалів Білорусі, Молдови, Грузії, Ірану.

Кирило Стельмашов

Національний екзит-пол як рентген електорату політичних сил в Україні: соціологи підбили підсумки свого дослідження у день парламентських виборів
Парламентські вибори-2014: підсумки Національного екзит-полу'2014
Дані Національного екзит-полу’Рада-2014 щодо результатів голосування виборців України 26 жовтня 2014 року станом на 20:00
Дані Національного екзит-полу’Рада-2014 щодо результатів голосування виборців України 26 жовтня 2014 року станом на 18:00
Учасники Консорціуму "Національний екзтит-пол'2014" розповіли, як буде проведено екзит-пол на парламентських виборах
Національний екзит-пол'2014 на парламентських виборах - відеоролик
Вийшла друком книга "Національний екзит-пол: президентські вибори ’2014"
Результати Національного екзит-полу’2014 були успішними й показали: Захід і Центр – найбільш активні, молодь стає дедалі пасивнішою, а жінки наздоганяють чоловіків в участі у виборах
Національний екзит-пол’2014: остаточні дані
Дані Національного екзит-полу’2014 за регіонами та типом поселення
ДАНІ НАЦІОНАЛЬНОГО ЕКЗИТ-ПОЛУ’2014 ЩОДО РЕЗУЛЬТАТІВ ПОЗАЧЕРГОВИХ ВИБОРІВ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ СТАНОМ НА 18:00
Проблеми проведення президентських виборів у Донецькій і Луганській областях
Створено відеоролики про "Національний екзит-пол'2014"
Вибори-2014: сподівання громадян, рейтинги кандидатів, мотивація вибору
Про те, хто і як проводить Національний екзит-пол'2014, дивіться у відеоролику Фонду "Демократичні ініціатви"
Якщо екзит-пол на старті, значить вибори відбудуться
Національний екзит-пол’2014
Результати екзит-полу: хто і як голосував – розподіл електоратів за демографічними показниками. Вибори 2012: сподіване і несподіване. Думки експертів.
Олексій Левінсон: В Україні більше політичного плюралізму та розвиненіша соціологія
І.Бекешкіна: КПУ і "Свобода" отримали непогані результати у Центрі України
Ігор Когут: Жодного впливу представників іноземних держав чи інших іноземних структур на Національний екзит-пол немає
Є небезпека дискредитації соціології під час виборів
КМІС проводить Національний екзит-пол без перешкод
Національний екзит-пол після закриття виборчих дільниць о 20:00 оприлюднить перші дані в медіа-холі УНН
На виборах буде, як мінімум, чотири екзит-поли
Соціологи підрахували, що в Україні не вистачить фахівців для проведення екзит-полів на всіх мажоритарних округах
Перші результати Національного екзит-полу'2012 будуть оприлюднені відразу по закритті виборчих дільниць
Для нагляду за проведенням Національного екзит-полу’2012 створено спеціальну наглядову раду
Створено відеоролик про "Національний екзит-пол'2012"
Соціологи створили консорціум до виборів
«Національний екзит-пол’ 2010» був успішним
2-й тур Національного екзит-полу‘2010 – методика опитування й порядок оприлюднення
Підтримай Національний екзит-пол’2010

Коментарі