Олексій Левінсон: В Україні більше політичного плюралізму та розвиненіша соціологія


УНН. В Україні, у порівнянні з Росією, більший політичний плюралізм та активніші соціологічні вивчення громадської думки. Про це у коментарі УНН сказав керівник відділу соціокультурних досліджень Аналітичного центру "Левада-Центр" (Росія) Олексій Левінсон, який прибув в Україну на запрошення Фонду “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва.

"Я думаю, що загалом в Україні вивчення суспільної думки іде більш успішно, ніж в Росії", - сказав О.Левінсон.

В Росії, за словами соціолога, екзит-полу проводяться не так активно, як в Україні  і між соціологами менша конкуренція.

"Крім того у Росії, на сьогодні,  питання про те наскільки чесними будуть вибори, настільки ускладнився, що виправити ситуацію за допомогою такого інструменту, як екзит-пол вже неможна. У нас у цьому сенсі ситуація більш складна, адже практично відсутня будь-яка конкуренція. Навіть сьогодні, коли політична картина в Україні не така, якою була кілька років тому, але в Україні присутній набагато більший політичний плюралізм, ніж у Росії. Його більше, плюралізму більше у вашій політичній системі, електоральній системі, а також у системі вивчення громадської думки. Я дуже радий за Україну. Я думаю, що це дасть можливість українському народові досягти того майбутнього, яке найбільше їй необхідне", - наголосив соціолог.

Соціолог також оцінив рівень зацікавленості російської влади виборами в Україні.

"Владні структури Росії проявляли велику цікавість до виборчого процесу в Україні. І цей інтерес був, на мою думку, трояким. По-перше, це побоювання того, що демократичні вибори можуть призвести до зміни влади. Це те, що колись назвали "помаранчевою революцією", а для російської влади це є просто кошмаром. Їх переляк тоді був набагато більшим, аніж реальна загроза зміни влади. По-друге, їх бажання вплинути на результати виборів у сусідній, суверенній країні. Я думаю тут чудово відомо, як ці спроби робились. По-третє, а тепер вже із обережністю спостерігати за перебігом виборів. Я не думаю, що у влади Росії є чітка програма того, як саме, у якому напрямку вона хоче вплинути на результати виборів. Але загалом, які у представників російської влади, я думаю, загалом відомо", - сказав він.

Водночас на думку О.Левінсона, російська влада цього року не чинила спроб масштабного впливу на вибори в України – це були окремі точкові спроби.

Нагадаємо, сьогодні у день голосування на виборах до Верховної Ради України відбувається “Національний екзит-пол’2012”. До Консорціуму, який організував екзит-пол, входять Фонд “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва, Київський міжнародний інститут соціології та Український центр економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова.

Управління проектом,  фінансовий і медійний менеджмент екзит-полу  здійснює  Фонд "Демократичні ініціативи". Опитування виборців проводить Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) і Центр Разумкова,  наукове керівництво, розробку вибірки та координацію робіт з опитування  виконує  КМІС.

Вибірка. Генеральна сукупність екзит-полу –  виборці, які проголосували на виборчих дільницях на території України (крім спеціальних дільниць). Вибірка буде репрезентативною  для України в цілому й для її 4 регіонів (Захід,  Центр, Схід, Південь).

Вибірка є двоступеневою кластерною, на першій ступені з кожної області, пропорційно кількості дільниць у цій області, відбираються виборчі дільниці з рівною ймовірністю, на другій ступені проводиться систематичний (покроковий відбір) виборців на виборчій дільниці. Використовуватиметься постійний крок відбору протягом дня проведення виборів.

Кількість виборчих дільниць –  400  (по 200 для кожної дослідницької компанії).

Обсяг вибірки – 17000 респондентів (залежно від явки)
Кількість інтерв’юерів – на кожній виборчій дільниці  працюватиме 2–3 особи, усього буде задіяно близько 700 інтерв'юерів, які пройдуть спеціальне навчання.

Похибка вибірки.  Статистична  похибка вибірки з врахуванням дизайн-ефекту не перевищуватиме 1.3%, але є ще систематичні похибки, які залежать від різних факторів. Виходячи з досвіду попередніх екзит-полів, що були проведені за такою самою методологією, ми припускаємо, що помилка вибірки не перевищить 2.5% для лідерів і буде в межах 0.5–1% для інших партій і блоків.  У дочасних парламентських виборах 2007 року максимальна помилка вибірки для всіх партій не перевищувала 1.1%.

Національний екзит-пол як рентген електорату політичних сил в Україні: соціологи підбили підсумки свого дослідження у день парламентських виборів
Парламентські вибори-2014: підсумки Національного екзит-полу'2014
Дані Національного екзит-полу’Рада-2014 щодо результатів голосування виборців України 26 жовтня 2014 року станом на 20:00
Дані Національного екзит-полу’Рада-2014 щодо результатів голосування виборців України 26 жовтня 2014 року станом на 18:00
Учасники Консорціуму "Національний екзтит-пол'2014" розповіли, як буде проведено екзит-пол на парламентських виборах
Національний екзит-пол'2014 на парламентських виборах - відеоролик
Вийшла друком книга "Національний екзит-пол: президентські вибори ’2014"
Результати Національного екзит-полу’2014 були успішними й показали: Захід і Центр – найбільш активні, молодь стає дедалі пасивнішою, а жінки наздоганяють чоловіків в участі у виборах
Національний екзит-пол’2014: остаточні дані
Дані Національного екзит-полу’2014 за регіонами та типом поселення
ДАНІ НАЦІОНАЛЬНОГО ЕКЗИТ-ПОЛУ’2014 ЩОДО РЕЗУЛЬТАТІВ ПОЗАЧЕРГОВИХ ВИБОРІВ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ СТАНОМ НА 18:00
Проблеми проведення президентських виборів у Донецькій і Луганській областях
Створено відеоролики про "Національний екзит-пол'2014"
Вибори-2014: сподівання громадян, рейтинги кандидатів, мотивація вибору
Про те, хто і як проводить Національний екзит-пол'2014, дивіться у відеоролику Фонду "Демократичні ініціатви"
Якщо екзит-пол на старті, значить вибори відбудуться
Національний екзит-пол’2014
Результати екзит-полу: хто і як голосував – розподіл електоратів за демографічними показниками. Вибори 2012: сподіване і несподіване. Думки експертів.
Олексій Левінсон: В Україні більше політичного плюралізму та розвиненіша соціологія
І.Бекешкіна: КПУ і "Свобода" отримали непогані результати у Центрі України
Ігор Когут: Жодного впливу представників іноземних держав чи інших іноземних структур на Національний екзит-пол немає
Є небезпека дискредитації соціології під час виборів
КМІС проводить Національний екзит-пол без перешкод
Національний екзит-пол після закриття виборчих дільниць о 20:00 оприлюднить перші дані в медіа-холі УНН
На виборах буде, як мінімум, чотири екзит-поли
Соціологи підрахували, що в Україні не вистачить фахівців для проведення екзит-полів на всіх мажоритарних округах
Перші результати Національного екзит-полу'2012 будуть оприлюднені відразу по закритті виборчих дільниць
Для нагляду за проведенням Національного екзит-полу’2012 створено спеціальну наглядову раду
Створено відеоролик про "Національний екзит-пол'2012"
Соціологи створили консорціум до виборів
«Національний екзит-пол’ 2010» був успішним
2-й тур Національного екзит-полу‘2010 – методика опитування й порядок оприлюднення
Підтримай Національний екзит-пол’2010

Коментарі