Національний екзит-пол’2010 до другого туру готовий

05.02.2010

 
Про це на прес-конференції 4 лютого повідомив директор Фонду «Демократичні ініціативи» Ілько Кучерів:

«Традиція проведення Національного екзит-полу, яка була започаткована у 1998 році, безумовно, матиме своє продовження. Це вже буде 11-ий екзит-пол, що його проводить Консорціум. Незважаючи на те, що після проведення опитування у першому турі президентських виборів національний екзит-пол зіткнувся зі шквалом критики, ми впевнені у достовірності проведеного опитування».
І.Кучерів повідомив, що Національний екзит-пол розглядав питання, чи може бути корумпованим Національний екзит-пол'2010. «Ми не виявили впливу людського фактору, щоб хтось злісно фальсифікував результати опитування серед виконавців», - наголосив він.

Директор «Демініціатив» зазначив, що на противагу країнам із розвиненою демократією, де опитування проводяться заради наповнення інформаційного простору, тобто для створення новин, головна мета Національного екзит-полу – це громадський контроль за чесністю підрахунку голосів. «Наразі ми входимо в коаліцію організацій «Новий громадянин», головна мета якої – той самий контроль за справедливим та неспотвореним підрахунком голосів та подальшим розвитком демократії у нашій країні», - зауважив експерт.

Робота Національного екзит-полу’2010 у другому турі проводитиметься у тому ж складі Консорціуму, що й раніше. Фонд «Демократичні ініціативи» є замовником екзит-полу і згідно з розподілом обов’язків здійснює загальне керівництво та фінансує його проведення. Наукове забезпечення проекту, розробку методології та збір даних організовує і забезпечує Київський міжнародний інститут соціології. А саме опитування проводять дві організації – той же КМІС та Центр імені Разумкова. Кожна з них проводитиме свій власний екзит-пол, після чого дані буде об’єднано для оприлюднення загального результату.

Порівняно з першим туром нинішніх президентських перегонів, у другому турі опитування буде масштабнішим: планується опитати 17 тисяч респондентів на 300 виборчих дільницях. У першому турі ці показники становили відповідно 13 тисяч респондентів і 240 виборчих дільниць. Похибка вибірки не перевищить 2,5%, що в межах норми.
«Ми пішли на збільшення і кількості респондентів, і кількості самих дільниць з тим, щоб у другому турі отримати більш точні дані, оскільки при збільшенні кількості опитаних похибка вибірки зменшується», - наголосив керівник «Демініціатив».

Ілько Кучерів повідомив, що бюджет другого туру президентських перегонів становитиме 121 тис. доларів США. Велику фінансову допомогу для проведення Національного екзит-полу-2010, за його словами, надали Фонд "Відродження", посольства США і Канади, закордонні і вітчизняні громадські організації.
Попередні результати Національного екзит-полу будь оприлюднені відразу по закритті виборчих дільниць – о 20 годині, остаточні – о 23 годині.

Президент Київського міжнародного інституту соціології Валерій Хмелько у свою чергу наголосив, що учасники консорціуму працюватимуть за методологією випадкового відбору на виборчих дільницях, якою вони користувалися завжди і якою користуються соціологи багатьох країн, але внесуть до неї певні поправки. Насамперед, наголосив він, це стосується більш точного розрахунку вибірки, особливо на тих дільницях, де налічується велика кількість виборців.
«Випадковий відбір дільниць забезпечує відсоткове співвідношення найбільш адекватне пропорції різних категорій виборців, – пояснив соціолог. – Така методологія застосовувалась у 2004, 2006, 2007 роках і добре себе показала. Для другого туру вибірку розроблено з врахуванням десяти критеріїв і обрано саме той варіант, який найточніше відображає регіональну пропорцію. Ще одним кроком для отримання максимально точних результатів буде збільшення кількості інтерв'юерів. У другому турі на кожній обраній дільниці працюватиме по три особи. Безперервна робота інтерв’юерів теж зменшуватиме похибку».

І головне, наголосив Валерій Хмелько, всі інтерв'юери працюватимуть до закриття виборчих дільниць. Тоді, на його думку, вони зможуть врахувати голоси тих виборців, яких масово підвозили на виборчі дільниці за півгодини до їх закриття, що мало місце у деяких регіонах країни в першому турі виборів. "Переконаний: ми зможемо в другому турі отримати більш точні дані", - наголосив він.Директор соціологічної служби Центру імені Разумкова Андрій Биченко звернув увагу журналістів на те, що при порівнянні даних екзит-полів або екзит-полу і ЦВК, не потрібно зважати на відрив між кандидатами. Екзит-пол – насапред інструмент вимірювання результатів кожного з кандидатів, а не різниці між ними, наголосив соціолог.

Науковий керівник Фонду "Демократичні ініціативи" Ірина Бекешкіна зазначила, що результати всіх екзит-полів і цього разу різнитимуться між собою, оскільки інтерв'юери не завжди мають змогу контролювати явку виборців. "У нас була амбітна мета - контролювати явку виборців. Інші екзит- поли такої мети перед собою не ставили", - зазначила науковий керівник Фонду "Демініціативи". Тому, на її думку, саме цим можна пояснити розходження між даними Національного екзит-полу-2010 та інших екзит-полів. Крім того, зазначила І,Бекешкіна, соціологи не можуть працювати в лікарнях, виправних закладах, військових частинах, при голосуванні вдома. Все це позначається на кінцевому результаті, тому якщо розрив між двома претендентами 7 лютого за даними екзит-полів становитиме менше 2 відсотків голосів виборців, то переможця виборів може визначити лише Центральна виборча комісія, зазначила Ірина Бекешкіна.

На запитання, чи є гарантія, що не буде фальсифікацій з боку представників самого екзит-полу, І.Бекешкіна заявила, що "повних гарантій навіть банки не дають".
"Є гарантія, що ми працюємо чесно і відкрито, що ми вдосконалили свою методику, оскільки цього разу нам ресурси дозволяли все-таки зробити методику більш точною. Немає гарантій, що результати нашого екзит-полу співпадуть з результатами ЦВК. Я б навіть сказала, що цього разу ще менше гарантій. Як і неможна сказати, результати якого екзит-полу будуть більш точним. Гарантувати, що вони зійдуться, ми не можемо. Я вже казала, що екзит-пол, звичайно, не є остаточним аргументом, екзит-пол ставить питання. І якщо дані екзит-полу і офіційного підрахунку не співпадають,то або соціологи десь не зовсім точно спрацювали, або, цілком ймовірно, що це не соціологи. І тоді вже треба розбиратися, чи не було там якихось фальсифікацій на місцях,!" зазначила експерт.

Ірина Бекешкіна також попередила, що під час другого туру на нас чекає свято екзит-полів: «Всі соціологічні служби, які проводили екзит-пол у першому турі президентських перегонів, також мають намір провести "фінальний" екзит- пол. Але до цього числа додасться ще один».

А директор Фонду «Демократичні ініціатив» переконаний, що така кількість опитувань це добре, бо «чим більше проводиться екзит-полів, тим чеснішим є їх результат.
Водночас, вважає експерт, під час другого туру існує й певна засторога, що частина екзит-полів, а можливо, й всі оголосять переможцем не того.
"В зв'язку з тим, що буде лише 2 кандидата, при наявності похибки в 2,5%, результати екзит-полу можуть дати зміщення на 5% між кожним кандидатом. Тобто якщо додається в одного кандидата - віднімається в іншого, і це питання не тільки до нашого екзит-полу, а й інших", - зауважив Ілько Кучерів.

До речі, вже не одна соціологічна служба повідомляла, що відмінність між кандидатами у другому турі буде невелика, в межах похибки 3%. Тому дуже важко буде спрогнозувати результат.

Підсумував зустріч організаторів і виконавців Національного екзит-полу’2010 голова наглядової ради екзит-полу Тарас Шевченко. Він заявив, що наглядова рада ретельно вивчила і обговорила результати екзит-полу у 1-му турі, поставила організатора жорсткі запитання стосовно методології і процесу виконання опитування, стосовно роботи інтерв'юерыв та їхніх бригадирів.
"Наглядова рада не має жодних сумнівів у тому, що команда інтерв'юерів, яка працює на організаторів екзит-полу, є професійною, оскільки це команда, яка працює вже не перший рік, - зазначив він. - Більше того, опитування паралельно проводять дві соціологічні служби. І це, у свою чергу, є способом перевірки даних однієї та іншої соціологічної служби. Відповідно, якщо дані збігаються, то це є одним із показників, що дані були зібрані коректні. У першому турі різниця по кандидатах між двома службами відрізнялася максимум на один відсоток", - розповів Т.Шевченко і заявивив, що наглядова рада переконалась, що організатори щирі в своїх намірах представити журналістам і громадськості повну і об’єктивну картинку про вибори.

Кирило Стельмашов

Національний екзит-пол як рентген електорату політичних сил в Україні: соціологи підбили підсумки свого дослідження у день парламентських виборів
Парламентські вибори-2014: підсумки Національного екзит-полу'2014
Дані Національного екзит-полу’Рада-2014 щодо результатів голосування виборців України 26 жовтня 2014 року станом на 20:00
Дані Національного екзит-полу’Рада-2014 щодо результатів голосування виборців України 26 жовтня 2014 року станом на 18:00
Учасники Консорціуму "Національний екзтит-пол'2014" розповіли, як буде проведено екзит-пол на парламентських виборах
Національний екзит-пол'2014 на парламентських виборах - відеоролик
Вийшла друком книга "Національний екзит-пол: президентські вибори ’2014"
Результати Національного екзит-полу’2014 були успішними й показали: Захід і Центр – найбільш активні, молодь стає дедалі пасивнішою, а жінки наздоганяють чоловіків в участі у виборах
Національний екзит-пол’2014: остаточні дані
Дані Національного екзит-полу’2014 за регіонами та типом поселення
ДАНІ НАЦІОНАЛЬНОГО ЕКЗИТ-ПОЛУ’2014 ЩОДО РЕЗУЛЬТАТІВ ПОЗАЧЕРГОВИХ ВИБОРІВ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ СТАНОМ НА 18:00
Проблеми проведення президентських виборів у Донецькій і Луганській областях
Створено відеоролики про "Національний екзит-пол'2014"
Вибори-2014: сподівання громадян, рейтинги кандидатів, мотивація вибору
Про те, хто і як проводить Національний екзит-пол'2014, дивіться у відеоролику Фонду "Демократичні ініціатви"
Якщо екзит-пол на старті, значить вибори відбудуться
Національний екзит-пол’2014
Результати екзит-полу: хто і як голосував – розподіл електоратів за демографічними показниками. Вибори 2012: сподіване і несподіване. Думки експертів.
Олексій Левінсон: В Україні більше політичного плюралізму та розвиненіша соціологія
І.Бекешкіна: КПУ і "Свобода" отримали непогані результати у Центрі України
Ігор Когут: Жодного впливу представників іноземних держав чи інших іноземних структур на Національний екзит-пол немає
Є небезпека дискредитації соціології під час виборів
КМІС проводить Національний екзит-пол без перешкод
Національний екзит-пол після закриття виборчих дільниць о 20:00 оприлюднить перші дані в медіа-холі УНН
На виборах буде, як мінімум, чотири екзит-поли
Соціологи підрахували, що в Україні не вистачить фахівців для проведення екзит-полів на всіх мажоритарних округах
Перші результати Національного екзит-полу'2012 будуть оприлюднені відразу по закритті виборчих дільниць
Для нагляду за проведенням Національного екзит-полу’2012 створено спеціальну наглядову раду
Створено відеоролик про "Національний екзит-пол'2012"
Соціологи створили консорціум до виборів
«Національний екзит-пол’ 2010» був успішним
2-й тур Національного екзит-полу‘2010 – методика опитування й порядок оприлюднення
Підтримай Національний екзит-пол’2010

Коментарі