Національний екзит-пол’2010 до другого туру готовий
05.02.2010
Про це на прес-конференції 4 лютого повідомив директор Фонду «Демократичні ініціативи» Ілько Кучерів:
«Традиція проведення Національного екзит-полу, яка була започаткована у 1998 році, безумовно, матиме своє продовження. Це вже буде 11-ий екзит-пол, що його проводить Консорціум. Незважаючи на те, що після проведення опитування у першому турі президентських виборів національний екзит-пол зіткнувся зі шквалом критики, ми впевнені у достовірності проведеного опитування».
І.Кучерів повідомив, що Національний екзит-пол розглядав питання, чи може бути корумпованим Національний екзит-пол'2010. «Ми не виявили впливу людського фактору, щоб хтось злісно фальсифікував результати опитування серед виконавців», - наголосив він.
Директор «Демініціатив» зазначив, що на противагу країнам із розвиненою демократією, де опитування проводяться заради наповнення інформаційного простору, тобто для створення новин, головна мета Національного екзит-полу – це громадський контроль за чесністю підрахунку голосів. «Наразі ми входимо в коаліцію організацій «Новий громадянин», головна мета якої – той самий контроль за справедливим та неспотвореним підрахунком голосів та подальшим розвитком демократії у нашій країні», - зауважив експерт.
Робота Національного екзит-полу’2010 у другому турі проводитиметься у тому ж складі Консорціуму, що й раніше. Фонд «Демократичні ініціативи» є замовником екзит-полу і згідно з розподілом обов’язків здійснює загальне керівництво та фінансує його проведення. Наукове забезпечення проекту, розробку методології та збір даних організовує і забезпечує Київський міжнародний інститут соціології. А саме опитування проводять дві організації – той же КМІС та Центр імені Разумкова. Кожна з них проводитиме свій власний екзит-пол, після чого дані буде об’єднано для оприлюднення загального результату.
Порівняно з першим туром нинішніх президентських перегонів, у другому турі опитування буде масштабнішим: планується опитати 17 тисяч респондентів на 300 виборчих дільницях. У першому турі ці показники становили відповідно 13 тисяч респондентів і 240 виборчих дільниць. Похибка вибірки не перевищить 2,5%, що в межах норми.
«Ми пішли на збільшення і кількості респондентів, і кількості самих дільниць з тим, щоб у другому турі отримати більш точні дані, оскільки при збільшенні кількості опитаних похибка вибірки зменшується», - наголосив керівник «Демініціатив».
Ілько Кучерів повідомив, що бюджет другого туру президентських перегонів становитиме 121 тис. доларів США. Велику фінансову допомогу для проведення Національного екзит-полу-2010, за його словами, надали Фонд "Відродження", посольства США і Канади, закордонні і вітчизняні громадські організації.
Попередні результати Національного екзит-полу будь оприлюднені відразу по закритті виборчих дільниць – о 20 годині, остаточні – о 23 годині.
Президент Київського міжнародного інституту соціології Валерій Хмелько у свою чергу наголосив, що учасники консорціуму працюватимуть за методологією випадкового відбору на виборчих дільницях, якою вони користувалися завжди і якою користуються соціологи багатьох країн, але внесуть до неї певні поправки. Насамперед, наголосив він, це стосується більш точного розрахунку вибірки, особливо на тих дільницях, де налічується велика кількість виборців.
«Випадковий відбір дільниць забезпечує відсоткове співвідношення найбільш адекватне пропорції різних категорій виборців, – пояснив соціолог. – Така методологія застосовувалась у 2004, 2006, 2007 роках і добре себе показала. Для другого туру вибірку розроблено з врахуванням десяти критеріїв і обрано саме той варіант, який найточніше відображає регіональну пропорцію. Ще одним кроком для отримання максимально точних результатів буде збільшення кількості інтерв'юерів. У другому турі на кожній обраній дільниці працюватиме по три особи. Безперервна робота інтерв’юерів теж зменшуватиме похибку».
І головне, наголосив Валерій Хмелько, всі інтерв'юери працюватимуть до закриття виборчих дільниць. Тоді, на його думку, вони зможуть врахувати голоси тих виборців, яких масово підвозили на виборчі дільниці за півгодини до їх закриття, що мало місце у деяких регіонах країни в першому турі виборів. "Переконаний: ми зможемо в другому турі отримати більш точні дані", - наголосив він.
Директор соціологічної служби Центру імені Разумкова Андрій Биченко звернув увагу журналістів на те, що при порівнянні даних екзит-полів або екзит-полу і ЦВК, не потрібно зважати на відрив між кандидатами. Екзит-пол – насапред інструмент вимірювання результатів кожного з кандидатів, а не різниці між ними, наголосив соціолог.
Науковий керівник Фонду "Демократичні ініціативи" Ірина Бекешкіна зазначила, що результати всіх екзит-полів і цього разу різнитимуться між собою, оскільки інтерв'юери не завжди мають змогу контролювати явку виборців. "У нас була амбітна мета - контролювати явку виборців. Інші екзит- поли такої мети перед собою не ставили", - зазначила науковий керівник Фонду "Демініціативи". Тому, на її думку, саме цим можна пояснити розходження між даними Національного екзит-полу-2010 та інших екзит-полів. Крім того, зазначила І,Бекешкіна, соціологи не можуть працювати в лікарнях, виправних закладах, військових частинах, при голосуванні вдома. Все це позначається на кінцевому результаті, тому якщо розрив між двома претендентами 7 лютого за даними екзит-полів становитиме менше 2 відсотків голосів виборців, то переможця виборів може визначити лише Центральна виборча комісія, зазначила Ірина Бекешкіна.
На запитання, чи є гарантія, що не буде фальсифікацій з боку представників самого екзит-полу, І.Бекешкіна заявила, що "повних гарантій навіть банки не дають".
"Є гарантія, що ми працюємо чесно і відкрито, що ми вдосконалили свою методику, оскільки цього разу нам ресурси дозволяли все-таки зробити методику більш точною. Немає гарантій, що результати нашого екзит-полу співпадуть з результатами ЦВК. Я б навіть сказала, що цього разу ще менше гарантій. Як і неможна сказати, результати якого екзит-полу будуть більш точним. Гарантувати, що вони зійдуться, ми не можемо. Я вже казала, що екзит-пол, звичайно, не є остаточним аргументом, екзит-пол ставить питання. І якщо дані екзит-полу і офіційного підрахунку не співпадають,то або соціологи десь не зовсім точно спрацювали, або, цілком ймовірно, що це не соціологи. І тоді вже треба розбиратися, чи не було там якихось фальсифікацій на місцях,!" зазначила експерт.
Ірина Бекешкіна також попередила, що під час другого туру на нас чекає свято екзит-полів: «Всі соціологічні служби, які проводили екзит-пол у першому турі президентських перегонів, також мають намір провести "фінальний" екзит- пол. Але до цього числа додасться ще один».
А директор Фонду «Демократичні ініціатив» переконаний, що така кількість опитувань це добре, бо «чим більше проводиться екзит-полів, тим чеснішим є їх результат.
Водночас, вважає експерт, під час другого туру існує й певна засторога, що частина екзит-полів, а можливо, й всі оголосять переможцем не того.
"В зв'язку з тим, що буде лише 2 кандидата, при наявності похибки в 2,5%, результати екзит-полу можуть дати зміщення на 5% між кожним кандидатом. Тобто якщо додається в одного кандидата - віднімається в іншого, і це питання не тільки до нашого екзит-полу, а й інших", - зауважив Ілько Кучерів.
До речі, вже не одна соціологічна служба повідомляла, що відмінність між кандидатами у другому турі буде невелика, в межах похибки 3%. Тому дуже важко буде спрогнозувати результат.
Підсумував зустріч організаторів і виконавців Національного екзит-полу’2010 голова наглядової ради екзит-полу Тарас Шевченко. Він заявив, що наглядова рада ретельно вивчила і обговорила результати екзит-полу у 1-му турі, поставила організатора жорсткі запитання стосовно методології і процесу виконання опитування, стосовно роботи інтерв'юерыв та їхніх бригадирів.
"Наглядова рада не має жодних сумнівів у тому, що команда інтерв'юерів, яка працює на організаторів екзит-полу, є професійною, оскільки це команда, яка працює вже не перший рік, - зазначив він. - Більше того, опитування паралельно проводять дві соціологічні служби. І це, у свою чергу, є способом перевірки даних однієї та іншої соціологічної служби. Відповідно, якщо дані збігаються, то це є одним із показників, що дані були зібрані коректні. У першому турі різниця по кандидатах між двома службами відрізнялася максимум на один відсоток", - розповів Т.Шевченко і заявивив, що наглядова рада переконалась, що організатори щирі в своїх намірах представити журналістам і громадськості повну і об’єктивну картинку про вибори.
Кирило Стельмашов